Kiti dvaro pastatai

OFICINA – vėlyvojo klasicizmo laikotarpio pastatas. Stovi į rytus nuo rūmų, šonu į Merkio upę. Vieno aukšto, stačiakampio plano, su vėlesniu mansardiniu priestatu. Pagrindinio fasado langai išdėstyti asimetriškai, viduje yra trisienė iškyša su frontonu. Priestato viršų juosia karnizas, jo frontone iškalta statybos data “1860“.

Oficina. nuotrauka: Vilma Černiauskaitė, 2011m.

Oficina. nuotrauka: Vilma Černiauskaitė, 2011m.

Oficina. Galinis fasadas. nuotrauka: Vilma Černiauskaitė, 2011m.

SVIRNAS – XIX a. I pusės liaudies architektūros pastatas.  Stovi parko pakraštyje, prie tarnų namo. Vieno aukšto, stačiakampio plano. Iš priesvirnio patenkama į keturias patalpas. Pagrindinis fasadas simetriškas, įėjimas su dviem priesvirnio medinėmis kolonomis. Stogo viršuje yra du stoglangiai.  Svirnas pastatytas 1818 metais, po II Pasaulinio karo pastatytas priestatas, naudojamas kaip sandėlis.

Svirnas. nuotrauka: Vilma Černiauskaitė, 2011m.

Svirnas. nuotrauka: Vilma Černiauskaitė, 2011m.

TARNŲ NAMAS SU ARKLIDE IR RATINE – istorinis pastatas su liaudiška puošyba. Iš kitų ansamblio pastatų išsiskiria raudonų plytų sienomis. Ilgo stačiakampio, beveik simetriško plano, vieno aukšto, su dviaukštėmis dalimis viduryje ir abiejuose galuose. Pirmame aukšte yra trys didelės, beveik kvadratinės ir dvi siauros buvusių arklidžių patalpos. Antrame aukšte yra trys butai. Medinių frontonų viršų puošia kiaurapjūviai raityti ornamentai. Namo kampus paryškina mentės, papuoštos įvairių formų įdubomis.

Namas pastatytas XIX a. antroje pusėje. Pirmame aukšte buvo arklidė ir ratinė, antrame  – sodininko, girininko ir vežėjo gyvenamosios patalpos. Dabar tai gyvenamasis namas.

Tarnų namas. nuotrauka: Vilma Černiauskaitė, 2011m.

Tarnų namas. nuotrauka: Vilma Černiauskaitė, 2011m.

Tarnų namas. nuotrauka: Vilma Černiauskaitė, 2011m.

KUMETYNAS, KALVĖ SU RATINE

Kumetynas – liaudies architektūros pastatas. Stovi galu į rūmus. Stačiakampio plano, su dvišlaičiais stoginiais prieangiais abiejuose galuose. Pamatai akmenų mūro, sienos suręstos iš tašytų rąstų, puskliautis stogas dengtas šiferiu (anksčiau malksnomis). Šoniniai fasadai paprasti, darnių proporcijų, juos skirtingais tarpais skaido kvadratiniai langai. Kumetynas pastatytas apie XX a. pradžią, vėliau pristatyti du menkaverčiai priestatai, dabar ten įrengtos gyvenamosios patalpos.

Kalvė su ratine yra istorinis pastatas, labai pakeistas XX amžiuje. Kampinio plano, dviejų dalių: kalvės ir ratinės. Kalvę nuo ratinės skiria nauja plytų mūro ugniasienė. Yra liaudies architektūros detalių: apdailinti gegnių galai pastogėje, kalvės durys apkaltos lentelėmis. Pastatyta XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje, greičiausiai dviem etapais. XX a. rekonstruota, pristatyti du priestatėliai, ratinė paversta gyvenamosiomis patalpomis.

Kumetynas. nuotrauka: Vilma Černiauskaitė, 2011m.

Kumetynas. nuotrauka: Vilma Černiauskaitė, 2011m.

Kumetynas. nuotrauka: Vilma Černiauskaitė, 2011m.

PARKAS užima 11 ha plotą Merkio kairiajame krante. Tai vienas gražiausių Lietuvos klasicistinių peizažinių parkų. Želdynai, medynų ir atvirų erdvių santykis, iš dalies liko mažai pakitęs. Vingiuoti takai nuo rūmų tęsiasi išilgai upės slėnio. Vejose, kurios užima daugiau kaip pusę parko teritorijos, vaizdžiai išsiskiria pavieniai medžiai bei medžių grupės. Parke auga virš trisdešimt rūšių medžių.

Parkas sukurtas XIX a. pradžioje, 1824 – 1828, kuriant naują ansamblį, išplėstas ir iš dalies perplanuotas.

Parkas. nuotrauka: Vilma Černiauskaitė, 2011m.

Parkas. nuotrauka: Vilma Černiauskaitė, 2011m.

KAPINĖS – ansamblio tąsa Merkio dešiniajame krante. Kapinaitės daugiakampio plano, apjuostos akmenų mūro tvora, jas taip pat saugo aukštaliemenės pušys. Ryškiai išsiskiria centre esantis Jono Sniadeckio granitinis antkapis, čia taip pat palaidoti jo ir Balinskių šeimos nariai. Iš viso priskaičiuojama apie 20 kapų. Vaizdą darko netoliese įrengtas mechanizacijos kiemas.

Kapinės. nuotrauka: Vilma Černiauskaitė, 2011 m.

Kapinės. nuotrauka: Vilma Černiauskaitė, 2011 m.

Reklama
Be the first to start a conversation

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: